PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=882}

Przerwana lekcja muzyki

Girl, Interrupted
7,9 248 817
ocen
7,9 10 1 248817
6,9 20
ocen krytyków
Przerwana lekcja muzyki
powrót do forum filmu Przerwana lekcja muzyki

Do tych, co widzieli powyższe dwa filmy ;)

Jak sami wiecie tematyka, fabuła, sceneria obu filmów sa do siebie bardzo podobne. Wiadomo, szpital psychiatryczny, ludzie chorzy psychicznie, rózne "akcje" w filmie, czy kreacje filmowe. I niechce tutaj wybierac, który lepszy bo oba mają coś w sobie niezwykłego, są bardzo dobrymi filmami. Chciałbym tak trochę je porównac do siebie, co mają wspolnego, a co je odróżnia od siebie.

W filmie jest pare scen do siebie podobnych.
Porównałbym np. nocne wypady dziewczyn z "Przerwanej..." oraz pożegnalna noc Ran'a z "Lotu..." Jest zabawa, radosc. Prawie jak na wolnosci.

Ucieczka Lisy z Susanna ze szpitalu (Przerwana...) oraz "wycieczka" Rana i reszty pacjentow na ryby. Dziewczyny chialy wyjechac do disny'landu, natomiast chlopcy zrobili sobie wypa na ryby. Wszyscy jednak szybko wrocili do domu.

W obydwu filmach stosowane sa metody leczenia elektrowstrząsami. W "przerwanej..." na Lisie, w "locie..." na Ran'ie.


Jeśli chcielibyśmy postacie z tych dwóch filmów do siebie "dopasowac", że są do siebie podobne, czy odpowiadają sobie, kogo byście wybrali?

np. Kogo przypisalibyście z "Lotu..." do Lisy Rowe z "Przerwanej..."?
Uzasadnijcie swoje odpowiedzi.

Moje zestawienie:

Lisa Rowe - Wódz Bromden.
Obydwoje siedzą w szpitalu od dawna (niewiadomo jak dlugo wódz, ale jak zaczyna sie film, on juz tam siedzi). Lisa jest psychicznie chora, jest socjpatką. Wódz przez cały okres spedzony w szpitalu udaje głuchoniemego, co tez jest w pewnym sensie nienormalne. Zarówno Lisa jak i wódz zostają przyjaciółmi czy tez najbliższymi znajomymi postaciom pierwszoplanowym z filmu.

Susanna Kaysen - Randle McMurphy
Postacie pierwszoplanowe. Trafiają do szpitalu psychiatrycznego, mimo, że są zdrowi.
(Susanna jest zbuntowaną nastolatką, nienazwałbym tego chorobą, że miala bunt).
Zaprzyjaźniają się z pacjentami w szpitalu. Robią spore zamieszanie swoim pojawieniem.

Siostra Valerie - Siostra Mildred Ratched
Tutaj są spore wątpliwości. Co mają wspolnego? to że obie są siostrami w szpitalu psychiatrycznym. Mimo wszystko, chcą dobrze dla pacjentów. (Ratched byla zbyt zasadnicza moze przez to postapila jak postapila).

Daisy - Billy
Jak by nie było, obywdoje są chorzy psychicznie. Billy znacznie mniej, ale jednak bylo z nim coś nie tak (mimo to, Billego uwielbiam najbardziej z "lotu..."). Są postaciami ciekawymi i wyrózniającymi sie. Niestety konczą tak samo... To ich chyba najbardziej łączy.

Jakie są wasze opinie?

Enemie

masz dużo racji w tych porównaniach lecz chyba z jednym bym sie nie zgodził lisa rowe z wodzem mi nie pasuje zupełnie...raczej randy z lisą najważniejsi na oddziale raz,oskary za role 2,socjopaci 3 ,wybitne role 4,mozna se dodać jeszcze :) co do susany to porównałbym ją do właśnie nie ma do kogo za bardzo może wodza jednak ze względu na ucieczke na koncu ,on uciekł ona wyszła została wypisana,i w sumie za spokój też podobni byli nie byli zwariowani wręcz anemiczni...chyba tak bardziej pasuje POPRZEDNIKU???

ocenił(a) film na 10
reksio_2

Dlugo sie zastanawiałem na tym, zanim napisałem posta. To jest twoje zdanie i twoja mysl, masz w niej sporo racji, jednak pozostane przy swojej ;-)

ocenił(a) film na 10
Enemie

Masz sporo racji.

Ucieczki mieli bohaterowie oby dwóch filmów. Jest duzo podobienstw ;))

ocenił(a) film na 7
Enemie

+1 ;). Dlatego Lot jest arcydzielem a Przerwana lekcja muzyki wydaje mi sie podróbką...

ocenił(a) film na 8
piotruchowy

Ja "Przerwaną..." też bardzo lubie, ale masz rację, że jest to taka kopia "Lotu".

ocenił(a) film na 10
Enemie

Oj sporo nad tym pracowałes ;-) sporo racji, ze wszystkim sie zgadzam.

ocenił(a) film na 10
nirvana18

Mnie osobiście bardziej podobała się "Przerwana lekcja", na "Locie" się ponudziłam. Masz sporo racji co do podobieństwa (to oczywiste łącząc "osoby prawie zdrowe", które przybywają do takiego miejsca, w końcu muszą zrobić trochę zadymy).
Jest jedna, radykalna różnica w obu filmach - koniec.
W Locie, jest tragiczny - główny bohater umiera. W Przerwanej - Susanna wychodzi wyleczona.

ocenił(a) film na 7
marcymarcy

W jakim sensie tagiczny jest koniec "Lotu nad kukułczym gniazdem"?

ocenił(a) film na 10
animax

SPOILER !!!!

Billy umiera ;(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones